موسیقی کودکان یکی از بنیادی ترین ابزار بیان­گری در کودک به شمار می آید و به او امکان می ­دهد تا احساسش را به زندگی ابراز کند. کودک با استفاده از صداهای  آمیخته به واژگان،اداها، حرکت های ریتمیک و بازی ها به انسجام حسی- حرکتی دست می­ یابد. آموزش موسیقی به کودکان نه با درس های موسیقی بلکه با بازی ­ها آغاز می شود.

برای آشنایی کودکان با فضای موسیقی نباید در ابتدا با آموزش مستقیم نت خوانی و موسیقی شروع کنیم بلکه باید به موسیقی مجال دهیم تا از دل بازی بتراود. فراموش نکنید که کودک باید فرصت کافی برای بازی کردن را داشته باشد. واژگان و اصوات باید از بطن بازی ­های بداهه و موزون  تراوش شوند.

موسیقی کودکان مانند ادبیات کودکان شامل بخشی از فرهنگ شفاهی عامه است. مانند لالایی ها،متل ها و بازی ­های آهنگین آمیخته با آواز. هم چنین شامل آثاری است که توسط آهنگ سازان برای کودکان ساخته شده است.

مراحل آموزش موسیقی کودکان

موسیقی مناسب برای کودکان فقط موسیقی تنها نیست، بلکه با حرکت، کلام، حرکات موزون و در تعامل  با همکاری فعال آن معنا می یابد.این موسیقی همان چیز طبیعی است  که  کودک می تواند آن را یادبگیرد واز آن لذت ببرد. در واقع این همان موسیقی مناسب برای کودکان است.

ازنظر زبانی در قدم اول باید با آوازهای ساده شروع کرد که کودکان به راحتی آن را بفهمند.ابتدا باید با الگو های کلامی شروع کرد و از کلمه­ های یک بخشی، عبارت ­ها و شعرهای کودکانه برای به تصویر کشیدن و توصیف استفاده کرد.

سپس جمله ­های از پیش ساخته شده با ریتم های بدنی «دست زدن، پازدن، بشکن زدن،روی زانو زدن،…..»بازآفرینی می شوند و به این صورت کودکان به صورت طبیعی ازبدنشان به عنوان وسیله ­ای برای بیان ریتم استفاده می­ کنند.

ملودی به تدریج، آهسته و در نتیجه ریتم به وجود می آید. برای نمونه ابتدا دو نُت معرفی می شود و  جمله ­های بازآفرینی شده مراحل قبل  در فاصله­ صدایی آن دونت خوانده می شود و سپس سه ، چهار و در آخر پنج نت و به همین ترتیب کودکان با ملودی های پیچیده تر آشنا می شوند.

در مرحله­ بعد الگوهای ریتمیک و ملودیک نام برده شده روی سازهای مربوط به این شیوه آموزشی اجرا و همراهی می شوند

دقت کنید که این سازها هرچیزی هستند مگر اسباب بازی و وسیله­ سرگرمی! سازها در آموزش موسیقی کودک باید با دقت انتخاب شوند و از صدای صحیح و با کیفیت آنها مطمئن بود. برخی از سازهای مورد استفاده مانند طبل ها،زنگوله­ ها، دقک­ ها، متالافون­ ها و… در عین حال که برای کودک چالش برانگیزند، به قدری ساده اند که بداهه نوازی را ممکن می ­سازند.

نکات مهم در فرآیند یادگیری موسیقی کودکان

در طول فرآیند یادگیری موسیقی کودکان به نکات زیر توجه کنید:

  1.  یادگیری موسیقی توسط والدین همزمان با کودک، تاثیرگذاری یادگیری کودک را چندین برابر می کند . چه خوب است شما نیز با انتخاب یک ساز و به ویژه ساز انتخابی فرزندتان در شکوفایی و رشد استعداد موسیقی  با او همگام شوید.
  2.  صبر کنید تا کودکتان برای یادگیری آماده شود.
  3.  در آغاز هر نوع فشاری برای نواختن و تمرین را از روی فرزندتان بردارید.با مجبور کردن کودک به چند ساعت تمرین در روز، تنها عشق او به موسیقی از بین می رود. اوایل آموزش به کودک خود اجازه دهید تا هر زمان که مایل است شروع به تمرین کند. در ادامه با ۵ دقیقه در روز شروع کنید و سپس این زمان را آهسته آهسته بالا ببرید. حتما توجه داشته باشید که زمان تمرین، مناسب با توان ذهنی کودک در تمرکز به موضوع مورد نظر باشد.
  4. تا حد امکان سعی کنید موسیقی را برای کودک سرگرم کننده سازید. مثلا اگر شما در حال ساز زدن هستید، از او نیز بخواهید با توجه به توانایی­هایش با شما شروع به نواختن کند.
  5.  مطمئن شوید که کودک­تان مربی خود را دوست دارد و با شور و اشتیاق در کلاس حضور می ­یابد.
  6.  برای کودک خود شرایطی را فراهم کنید که بتواند در مقابل دیگران بنوازد. نوازندگی در مقابل   غریبه ها،  کمک می­ کند بر استرس اجرا چیره شود و اعتماد به نفس لازم را برای اجراهای بعدی و شکوفایی استعدادهایش داشته باشد.
  7.  انتظار نداشته باشید که بتوانید نقش معلم موسیقی کودک­تان را در منزل بازی کنید، چرا که احتمالاً  نا امید خواهید شد.
  8.  آهنگ­های ساده­ مورد علاقه کودک­تان را پیدا کنید و روزانه در شنیدن این آهنگ­ها با او همراه شوید.

 

ثبت نام کلاس های آموزش موسیقی کودکان در رشت

شعبه گلسار :01333113052

شعبه تختی : 01333119101

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 3 =